Hypotéka na družstevní byt

Zatímco u bytů v osobním vlastnictví je každá jednotka ve vlastnictví jejího majitele a ten ji může dát do zástavy, i družstevních bytů to funguje jinak: celý dům je majetkem bytového družstva, družstvo má své členy a ti mají právo k nájmu bytové jednotky. Členský podíl v bytovém družstvu do zástavy v praxi dát nelze, což je ale základní požadavek běžné hypotéky.

Existují tři způsoby, jak lze družstevní byt hypotékou financovat:

  • předhypoteční úvěr
  • poskytnout jinou nemovitost do zástavy
  • úvěr ze stavebního spoření

Předhypoteční úvěr

Předhypoteční úvěr je produkt, který nabízejí jen některé banky a poskytují ho jen v případě, že družstvo závazně plánuje do 1 roku (u některých bank do 2 let) převést byt do osobního vlastnictví.

Již na začátku se s bankou sjedná, že po převodu bytu do osobního vlastnictví se na byt zřídí zástavní právo a předhypoteční úvěr se splatí běžnou hypotékou.

Pokud z nějakého důvodu v domluvené lhůtě 1 nebo 2 let k převodu do osobního vlastnictví nedojde, banky přistupují k řešení situace individuálně. Lhůtu mohou prodloužit, ale také mohou požadovat splacení celého úvěru.

Úrokové sazby předhypotečních úvěrů jsou výrazně vyšší než u hypoték. Během splácení předhypotečního úvěru splácíte jen úroky, nikoliv jistinu.

Poskytnout jinou nemovitost do zástavy

Druhým řešením může být poskytnout do zástavy jinou nemovitost. V takovém případě můžete získat hypotéku s běžnou úrokovou sazbou.

Případná další nemovitost nemusí být vaše, potřebujete ale souhlas jejího majitele.

V případě, že bude družstevní byt převeden do osobního vlastnictví a jeho hodnota bude dostatečnou zástavou, jinou nemovitost je možné ze zástavy vyvázat a zástavní právo převést na kupovaný byt.

Úvěr ze stavebního spoření

Některé stavební spořitelny poskytují úvěry bez zajištění zástavou nemovitosti. Většinou se ale maximální výše takového úvěru pohybuje pod 1 milion korun, jen výjimečně je to více.

I v tomto případě je většinou třeba počítat s vyšší úrokovou sazbou než u běžné hypotéky.

Je pro Vás téma hypotéky úplně nové?

Pak jste tady správně! Pomůžeme Vám se ve světě hypoték zorientovat! Pokud se v tom ale orientovat nechcete, klidně nechte vyřízení celé hypotéky na nás!
Created with Sketch.