Doba splatnosti a splácení

Minimální doba splatnosti je obvykle 5 let, maximální bývá do 30 let. Vedle toho banky zpravidla vyžadují, aby byl úvěr splacen do 70 let věku žadatele.

Existují tři typy splácení:

  • Anutiní - výše splátky je po celou dobu (tedy přesněji po celou dobu fixace) stejná. Aby to bylo možné, banka na začátku splácení využije větší část měsíční splátky na úhradu úroku a menší část měsíční splátky na umoření jistiny. Postupně se tento poměr obrací a na konci úvěru tak připadá větší část na umoření jistiny a naopak menší část na úhradu úroku. Je to nejobvyklejší způsob splácení.
  • Degresivní – měsíční splátka se v průběhu trvání úvěru (obvykle jednou za rok) snižuje. Po celou dobu splácení úvěru odděluje banka na umořování jistiny fixní částku. Jak se jistina postupně snižuje, snižuje se i úrok z ní plynoucí.
  • Progresivní – měsíční splátka se v průběhu trvání úvěru (obvykle jednou za rok) zvyšuje. Tento způsob může být výhodný například pro toho, kdo předpokládá, že bude mít v průběhu času vyšší příjmy nebo více volných peněz v měsíčním rozpočtu.

Pokud je hypotéční úvěr čerpán postupně, splácí se nejprve jen úrok z vyčerpané částky a až když je úvěr vyčerpán celý, začne se splácet i jistina.

Je pro Vás téma hypotéky úplně nové?

Pak jste tady správně! Pomůžeme Vám se ve světě hypoték zorientovat! Pokud se v tom ale orientovat nechcete, klidně nechte vyřízení celé hypotéky na nás!
Created with Sketch.